فلز برنج اسلامی دانشگاه خبر دانشگاه

فلز برنج: اسلامی دانشگاه خبر دانشگاه

گت بلاگز اخبار حوادث فوت مرموز یک دختر ژیمناست در اراک

مربی بود و قهرمان؛ ٢٢‌سال داشت که جهت یک عمل قشنگی تن به جراحی داد؛ یک جراحی مرگبار. پریسا خدری، ژیمناستیک‌کار قهرمان کشورمان ٩ روز پیش در بیمارستان امیرالمومنی

فوت مرموز یک دختر ژیمناست در اراک

فوت مرموز یک دختر ژیمناست در اراک

عبارات مهم : جراحی

مربی بود و قهرمان؛ ٢٢ سال داشت که جهت یک عمل قشنگی تن به جراحی داد؛ یک جراحی مرگبار. پریسا خدری، ژیمناستیک کار قهرمان کشورمان ٩ روز پیش در بیمارستان امیرالمومنین اراک به خواب ابدی رفت. درست شب یلدا بود که چشم هایش را بست و نفسش به شماره افتاد و دیگر هرگز بیدار نشد.

به گزارش شهروند؛ این دختر جوان که در لیست جراحی قشنگی قرار داشت، ٢٦ مهرماه به اتاق عمل رفت. نخستین بیماری بود که در صف جراحی آن روز قرار داشت؛ رفت با یک لبخند. هیچ کس باور نمی کرد او بازنگردد ولی پشت در اتاق خانواده اش انتظار می کشیدند؛ انتظاری بی پایان. ساعت ها طولانی شده است بود. مشخص نبود داخل اتاق عمل چه می گذرد ولی یک اتفاق همه محاسبات پزشکان را به هم ریخته بود. پریسا دچار ایست قلبی شد، احیا شد و دوباره جراحی ادامه پیدا کرد. پریسا را به ریکاوری بردند تا به هوش بیاید ولی دیگر به هوش نیامد.

فوت مرموز یک دختر ژیمناست در اراک

بعد از جراحی ٦١ روز زندگی کرد ولی نباتی. هوشیاری اش در حدود ٧ تا٨ بود. چشمانش را باز می کرد و تپش قلبش کم و زیاد می شد. انگار صدا ها را متوجه می شد ولی در این مدت وضعیتش عوض کردن نکرد تا این که از ٩روز پیش جهت خانواده خدری یلدایی متفاوت بود؛ یلدای طولانی با غم از دست دادن پریسا. دختر جوان در آخرین روز پاییز در بیمارستان اراک جان باخت. از آن روز تلخ و شوم تنها اشک و خاطرات دردناک جهت مادر، پدر و سه خواهر پریسا به جا مانده است.

٦١ روز تلخ

پدر پریسا شرح فوت دخترش را این گونه تشریح کرد: دختر ٢٢ساله ام قهرمان ژیمناستیک بود؛ هم قهرمان هم مربی. پریسا مسئله پولیپ بینی هم داشت. چند سال پیش موقع ورزش کردن بینی اش دچار مسئله شده است بود، نمی توانست به خوبی نفس بکشد و به همین خاطر تن به جراحی داد. ٢٦مهرماه از اراک به پایتخت کشور عزیزمان ایران آمدیم؛ قرار شد در مرکز جراحی شفا تحت عمل قشنگی قرار گیرد. نخستین نفری بود که به اتاق عمل رفت. ما پشت در اتاق ایستاده بودیم و منتظر ولی انتظار طولانی شد. هنگامی که پریسا را به اتاق ریکاوری بردند، متوجه شدیم به هوش نمی آید و در وقت انجام عمل قشنگی دچار ایست قلبی شده است هست. دوباره احیا شده است بود ولی دیگر به هوش نیامد. سه ساعتی گذشت تا این که مسئولان بیمارستان گفتند باید پریسا را با آمبولانس به بیمارستان ابن سینا که بیمارستان طرف قرارداد کلینیک هست، ببریم.

مربی بود و قهرمان؛ ٢٢‌سال داشت که جهت یک عمل قشنگی تن به جراحی داد؛ یک جراحی مرگبار. پریسا خدری، ژیمناستیک‌کار قهرمان کشورمان ٩ روز پیش در بیمارستان امیرالمومنی

محمود خدری، پدر این دختر جوان، در ادامه گفت: در ICU خوابیدن شد. از همان وقت دیگر علایم حیاتی اش ضعیف بود. چشم هایش باز و بسته می شد ضربان قلبش کم و زیاد می شد ولی هیچ حس دیگری نداشت. ٦١ روز به همین منوال گذشت تا این که مسئولان بیمارستان گفتند دیگر نمی توانند هزینه های پریسا را بدهند، اگر می خواهید خودتان این هزینه ها را بپردازید؛ ولی توانایی مالی نداشتم به همین خاطر مجبور شدم او را به اراک بیاورم، به بیمارستان امیرالمومنین. تازه در بیمارستان اراک خوابیدن شده است بود که شب چله به ما خبر دادند پریسا جان باخت.

منتظر جواب پزشکی قانونی هستیم

«پریسا پیش از این جراحی مرگبار در امتحان داوری ژیمناستیک هم شرکت کرده بود جواب آزمونش هنگامی که روی تخت بیمارستان خوابیدن بود، آمد. او داور هم بود که از دنیا رفت. پریسا ٢٢ساله که مربی ژیمناستیک، باله هی پاپ، ریتمیک و ایروبیک ژیمناستیک بود از پیش دبستانی رشته ژیمناستیک را شروع کرد. او از همان سال های نخست مدال های استانی و کشوری را از آن خود کرد.» ندا خدری، خواهر پریسا با آهی از ته دل اینها را به می گوید.

فوت مرموز یک دختر ژیمناست در اراک

این نخستین بار نیست که ندا این چنین دلش می سوزد؛ حالا ٩روز است که مطمئن شده است خواهر ته تغاری اش بر نمی گردد. دیگر صدای خنده های او را نمی شنود. حرف که می زند، صدایش می لرزد. او می گوید: «از روزی که پریسا رفته ما پا به منزل مان نگذاشتیم. مادرم نمی تواند لحظه به لحظه خاطرات پریسا را فراموش کند. در جای جای منزل مان یاد پریسا موج می زند. او دختر سرزنده ای بود و ورزش زندگی او بود. با ورزش و ژیمناستیک بزرگ شده است بود. پریسا از سال ٨٠ رشته ژیمناستیک را شروع کرد؛ زمانی که مدارس از دانش آموزان آزمون گرفتند. پریسا از نظر انعطاف بدنی عالی بود به همین خاطر در استان گزینش و جزو تیم شد. ٦ ماه از شروع ورزش اش می گذشت که در رده سنی خود نفر اول شد و در جمع چهار وسیله (موازنه، خرک، پارارل، و حرکات زمینی) قهرمان قهرمانان استان مرکزی بود و در حرکات زمینی و موازنه هم به صورت جداگانه نفر اول بود.»

ندا در رابطه با اینکه خواهرش چطور دکتر معالجش را پیدا کرده هست، می گوید: «تو اینستاگرام تبلیغات زیادی در رابطه با جراحی های بینی می شود. پزشکان زیادی کارهای خود را تبلیغ می کنند و هر کدام سبک و سیاق خود را دارند. یکی تبحرش در جراحی بینی گوشتی هست، دیگری بینی استخوانی و یکی متخصص حلق و بینی است که جهت بیمار پرسشها تنفسی به وجود نیاید. هر کدام فیلم های وقت جراحی خود و بیماران قبل از عمل و بعد از عمل را نشان می دهند. پریسا هم در اینستاگرام دکتر معالجش را پیدا کرد، وقت گرفت و ویزیت شد و بعد از مراجعه و انجام آزمایشات قرار عمل گذاشته شد.»

مربی بود و قهرمان؛ ٢٢‌سال داشت که جهت یک عمل قشنگی تن به جراحی داد؛ یک جراحی مرگبار. پریسا خدری، ژیمناستیک‌کار قهرمان کشورمان ٩ روز پیش در بیمارستان امیرالمومنی

حالا ٧٠ روز از جراحی پریسا می گذرد، پرونده او در پزشکی قانونی در حال بررسی هست. ندا در این رابطه می گوید: «وقتی پریسا در ICU خوابیدن شد، شکایت کردیم. کمیسیون پزشکی مدارک پریسا را گرفت، بالای سر پریسا هم آمدند، وضع پریسا را بررسی کردند و جهت تشکیل پرونده رأی دادند. پرونده به پزشکی قانونی رفت ولی از آن روز هنوز هیچ خبری نشده هست. گفتند تماس می گیرند. اول دی ماه هم که از بیمارستان خبر دادند پریسا دیگر نفس نمی کشد، مسئولان بیمارستان او را به ما تحویل ندادند و گفتند که باید کالبدشکافی بشود. باید مشخص شود علت فوت او چه بوده؛ ایست قلبی یا عفونت.»

روایت متخصص بیهوشی پریسا

هر دارویی عوارض خاص خودش را دارد، تداخل دارویی هم باعث شدت یافتن و یا ایجاد پرسشها جدیدی می شود. از سوی دیگر واکنش‌ها و تصویر العمل بدن هر انسانی به این تداخلات دارویی متفاوت هست. متغیر ها زیاد است و نمی توان به طور قطع اظهارنظر کرد، ولی به احتمال زیاد تداخل داروی بیهوشی با «اپی نفرین» فشار خون را کم کردن داده و ضربان قلب را پایین آورده هست. با وجود این همه کارها جهت پریسا انجام شد؛ دارو های مورد نیاز و کارها احیا، ماساژ قلبی تا او برگردد، پریسا برگشت ولی با تأخیر. در واقع بدن این دختر دیر به این کارها تصویر العمل نشان داد و همین مسأله باعث پرسشها مغزی و درنهایت فوت او شد.

فوت مرموز یک دختر ژیمناست در اراک

این خلاصه همه آن چیزی است که «بهزاد ثابتی» متخصص بیهوشی راجع به علت فوت پریسا خدری می گوید. این دکتر که مسئولیت بیهوشی پریسا را بر عهده داشته، راجع به داروهای استفاده شده است جهت بیهوشی پریسا می گوید: «در جراحی ها از داروهای مختلفی جهت بیهوشی استفاده می شود. استفاده از داروهای دیگری جهت شل کردن عضلات و موارد دیگر با توجه به نوع جراحی هم جهت بیمار تجویز می شود؛ ولی درخصوص جراحی بینی معمولا دو داروی مشخص مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این بعضی از جراحان هم جهت کم کردن خونریزی یا پرسشها دیگر به تناسب از داروهایی استفاده می کنند.»

آن روز هم مانند هر لحظه پریسا بیهوش شد و جراح هم مقداری داروی «اپی نفرین» تزریق کرد. همان روز جهت بیهوشی ٥ نفر دیگر هم از همان داروی بیهوشی استفاده شد ولی تنها پریسا دچار مسئله شد. به گفته این متخصص بیهوشی هنوز هم علت این اتفاق به درستی مشخص نیست ولی به احتمال زیاد تداخل داروی بیهوشی و اپی نفرین باعث شد تا ضربان قلب پریسا پایین بیاید: «تکنیسین بیهوشی در حین جراحی در اتاق حضور داشته و با مانیتورینگ شرایط بیمار را کنترل می کند. او به محض مشاهده کم کردن ضربان قلب با من تماس گرفت و من بالای سر پریسا حاضر شدم. دقیق یادم نیست ولی فکر می کنم ضربان او ٣٨ بود. همزمان فشار خون او هم بشدت افت کرده بود. این مورد نادری بود، به طور معمول اگر بیماری حین جراحی دچار افت فشار شود، ضربان قلب جهت جبران افت فشار زیاد می شود، ولی پریسا هم فشارش پایین آمده بود و هم نبض ضعیفی داشت. ما بلافاصله داروهای مورد نیاز را جهت بازگشت ضربان قلب و زیاد کردن فشار تزریق کردیم. در این شرایط جراحی قطع می شود و تلاش جهت بازگشت بیمار هست. بعد از تزریق دارو ها، ماساژ قلبی شروع شد و بعد از حدود ٣٠ ثانیه همه چیز به شرایط عادی بازگشت. وضع پریسا نرمال و با ثبات شد و جراح کارش را ادامه داد.»

بهزاد ثابتی اضافه می کند: «در آن شرایط نمی توان تشخیص داد که به علت افت فشار و نرسیدن خون به مغز فرد دچار عارضه مغزی شده است باشد. افت فشار یا کم کردن ضربان قلب در بسیاری از جراحی ها اتفاق می افتد و کارها مورد نیاز جهت آنها انجام می شود. اصلا اتفاق عجیب و نامعمولی نیست. من خودم شاید بیش از ٥٠٠ مورد بیهوشی جهت جراحی قشنگی داشته ام و در مواردی بیمار دچار افت فشار خون شده است است که با تزریق دارو شرایط جهت ادامه جراحی مهیا شد و مشکلی هم جهت آنها به وجود نیامد. ولی پریسا مورد خاصی بود، ضربان قلب و فشار هر دو با هم افت کردند، از سوی دیگر بدنش هم دیر جواب داد، شاید این تأخیر در تصویر العمل به داروها به علت ورزشکاربودن او باشد. فیزیولوژی ورزشکاران با آدم های عادی متفاوت هست، حجم ریه و اندازه قلب متفاوت هست، ضربان قلب ورزشکاران هم با انسان های معمولی تفاوت دارد، البته همه اینها حدس و گمان هست. همان طور که متغیرها در علم طب و جراحی به قدری زیاد است که نمی توان به طور قطعی در این گونه حوادث اظهارنظر کرد.»

واژه های کلیدی: جراحی | بیماری | قهرمان | استفاده | قهرمانان | ضربان قلب | ژیمناستیک | بیمارستان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz